Consument weet heel goed wat ongezond is

Heeft de consument voldoende informatie over gezonde en ongezonde producten bij het boodschappen doen? Tweederde van de consumenten vindt het (helemaal) niet moeilijk om te zien wat gezonde en ongezonde producten zijn. Dat blijkt uit de Foodmonitor van Intomart GfK en Food for Food. 

Ruim de helft van de Nederlands is te dik. Dat zegt niet alleen het RIVM, maar dat zeggen de Nederlanders ook over zichzelf (zie Foodmonitor van 7 februari). Om overgewicht terug te dringen zijn er initiatieven om de consument meer te laten bewegen, maar met name ook om consumenten beter te informeren. Dit varieert van het plaatsen van logo’s als ‘Ik Kies Bewust’ op gezonde (of gezondere) producten, tot applicaties voor op de smartphone. Maar is die consument inderdaad zo onwetend? We vroegen het hun zelf.

Wat blijkt? Tweederde van de consumenten vindt het (helemaal) niet moeilijk om te zien wat gezonde en ongezonde producten zijn als zij boodschappen doen. Een opmerkelijk resultaat gezien het overgewichtsprobleem. Het betekent of dat de consument denkt dat zijn adviesgever er helemaal geen verstand van heeft, of dat de consument het wel weet maar de verleiding van de ongezonde keuzes niet kan weerstaan.

Alhoewel ouderen, lager opgeleiden en mannen het moeilijker vinden om het onderscheid te maken, zien we bij alle groepen dat dit voor de meerderheid geen probleem is. Zelfs van de consumenten die zichzelf echt te dik vinden heeft meer dan tweederde geen probleem met het onderscheid maken tussen gezonde en ongezonde producten (deze cijfers zijn hieronder niet opgenomen).

Onze inschatting is dat naast te weinig beweging, consumenten de verleiding van het ongezonde inderdaad niet kunnen weerstaan. Dit heeft nogal wat implicaties. Ten eerste kun je vraagtekens zetten bij de huidige initiatieven, die veelal gericht zijn op informeren. Daarnaast is het de uitdaging voor voedingsbedrijven om gezonde producten verleidelijker te maken. Of misschien wel andersom. Ervoor te zorgen dat de meest verleidelijke en lekkere producten de gezonde keuze zijn. Geen gemakkelijk opgave, maar wel belangrijk om als doel voor ogen te houden.

De vraag

Stel dat u boodschappen gaat doen voor een hele dag (ontbijt, tussendoortje, avondeten), in welke mate vindt u het dan moeilijk om te zien wat gezonde en ongezonde producten zijn?

 

De resultaten


FrequencyPercentValid PercentCumulative Percent
Heel moeilijk541,61,61,6
Moeilijk34310,510,512,2
Neutraal61318,818,831,0
Niet moeilijk135941,741,772,6
Helemaal niet moeilijk83225,525,598,1
Ik doe nooit boodschappen611,91,9100,0
Total3261100,0100,0 

 

Leeftijd

18-3435-4950-6465+Totaal
Heel moeilijk,9%,7%2,4%3,2%1,7%
Moeilijk8,2%9,2%10,7%15,7%10,5%
Neutraal19,1%18,8%19,3%17,7%18,8%
Niet moeilijk45,7%40,9%39,1%40,5%41,6%
Helemaal niet moeilijk22,9%29,5%26,9%20,7%25,5%
Ik doe nooit boodschappen3,2%,8%1,5%2,2%1,9%
Totaal100,0%100,0%100,0%100,0%100,0%

 

Opleiding

LaagMiddenHoogTotaal
Heel moeilijk2,0%2,0%,8%1,6%
Moeilijk13,3%10,5%8,7%10,5%
Neutraal23,2%19,4%15,0%18,8%
Niet moeilijk36,4%40,8%46,4%41,7%
Helemaal niet moeilijk23,3%25,1%27,7%25,5%
Ik doe nooit boodschappen1,8%2,2%1,4%1,8%
Totaal100,0%100,0%100,0%100,0%

 

Geslacht

ManVrouwTotaal
Heel moeilijk2,5%,8%1,6%
Moeilijk13,2%7,9%10,5%
Neutraal21,8%16,0%18,8%
Niet moeilijk38,7%44,6%41,7%
Helemaal niet moeilijk20,7%30,2%25,5%
Ik doe nooit boodschappen3,1%,6%1,8%
Totaal100,0%100,0%100,0%

Reacties

  • M. Terpstra 27 februari 2012 14:58

    Er is nog een verklaring voor het gevonden resultaat. Een groot deel van de ondervraagden vindt dat zij best kan zien wat gezonde en ongezonde producten zijn. Maar is hun eigen inschatting wel juist? Zijn de producten die zij zien als gezond ook echt gezond en vice versa? Ik merk in mijn eigen omgeving dat mensen er vaak verkeerde ideeën op na houden over wat wel en niet gezond is. Dit komt door een gebrek aan voorlichting, maar ook zeker door indoctrinatie van levensmiddelenbedrijven. Bijvoorbeeld het idee dat diverse zo aangeprezen producten inderdaad “gezonde” tussendoortjes zijn.

  • Edwin Palsma 28 februari 2012 17:29

    Er zullen ongetwijfeld categorien / producten zijn waar de inschatting van de consument over hoe gezond het product in werkelijk is niet klopt. Hoe vaak dat echter gebeurd en dan met name bij welke producten /categorien is niet bekend. Wellicht een interessante vraag voor een volgende Foodmonitor. Als anderen hier meer informatie over hebben hoor ik het graag.

Reageer

Login om te reageren

Ik heb nog geen gebruikersnaam en wachtwoord





Robuuste marktposities

Column

JAN PETER VAN DOORN

Hoogste tijd voor wat nieuws

Hoogste tijd voor wat nieuws Laten we wel wezen. Wat heb je nog aan al die (grote) merken? Het enige wat ze doen is proberen in elke uithoek van de wereld hun standaardproduct te verkopen en hun positie in stand te houden door de concurrent over te nemen. Dit geldt niet alleen voor food, maar is ook in veel andere markten zichtbaar. In elk marktsegment heb je nog maar een of twee merken, aangevuld met een retailmerk en dat is het. En die merken staan al jaren stil. Piepkleine innovaties, ander smaakje, verpakkinkje, etiketje of formaatje moet er het leven in houden, geruggesteund door reclame in elk medium en op elke hoek van de straat. Zodat we niet vergeten dat ze bestaan. Meer hebben ze vaak niet te bieden.  [ Lees meer ]

Laatste reacties

  • Hoi Theo, ik begrijp echt wel wat je bedoelt en ik snap dat partijen...
    Jan Peter van Doorn - 28 februari 2014 11:39
  • He Jan-Peter, ik zie nu pas deze column (bij toeval), en het lijkt...
    Theo - 28 februari 2014 11:22
  • Wat in Nederland als sinds de jaren 80 ontbreekt is voedingsonderwijs....
    wilmaculinair - 19 februari 2014 13:18
  • Dat de interesse in gezonde voeding toeneemt is duidelijk merkbaar....
    b-berry - 24 oktober 2013 17:02
  • Hoi Olaf,
    Nee geldt voor sectoren, maar die van food het mijn...
    Jan Peter van Doorn - 15 maart 2013 15:46
  • Beste Jan Peter,
    Helder verhaal, maar zeker niet alleen voor de...
    Olaf - 14 maart 2013 14:20
  • Paul,
    Dank voor je reactie. Ik deel je mening dat Topsectoren beleid...
    Edwin Palsma - 07 februari 2013 11:50
  • Een goede analyse van de controverse die nu bestaat: het MKB zou de...
    Paul Visschedijk - 04 februari 2013 12:53
TrendboxBanner 2 TOP